Podnikanie

Home Credit v strate. Za všetko môže Čína

Podnikanie nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché. Najmä, ak vlastníte firmu, na vymedzenie chodu potrebujete zamestnanca. V súčasnej dobe na trhu vládne zamestnanecká kríza, čo pociťujú mnohé spoločnosti. Je však zaujímavé, že mnohé spoločnosti sa nedostávajú do červených čísel z toho dôvodu, že by im chýbali zamestnanci, ktorí by sa postarali o chod firmy, ale že sa skrátka nedokázali postaviť zmene trhu, ku ktorej došlo najmä v Číne. Práve Čína jedinou zmenou trhu dostala do tej doby prosperujúcu spoločnosť Home Credit doslova na dno. Za prvý štvrťrok sa totiž dostala len vďaka Číne do obrovskej straty, ktorú je bohužial 800 miliónov korún. 

Porovnávame tento a minulý rok 

Ak by sme mali porovnať alebo porovnať tento a minulý rok prosperujúcej spoločnosti, spomenuli by sme, že firma sa vlani potýkala s obdivuhodnými zisky. Za prvý štvrťrok minulého roka vykázala zisky, a to osemdesiat miliónov eur, čo je niečo cez dve miliardy korún. Tento rok pre ňu však bol ďaleko, ďaleko horšie. Za prvý štvrťrok tohto roka firma vykázala obrovskú stratu, a to Tridsaťjeden miliónov eur, čo je v prepočte spomínaných 800 miliónov korún. 

Podľa všetkého za všetko môže Čína, a to konkrétne zmeny na trhu, ku ktorým došlo v nedávnej dobe. Na čínskom trhu spotrebiteľských úverov došlo k rapídnym zmenám, došlo tiež k zmene tamojšieho regulačného prostredia. Firma zmeny neustála a teraz sa potápa v obrovskej strate. 

Skrachuje alebo nie? 

Teraz sa ponúka otázka, či firma vyhlási bankrot alebo nie. Podľa všetkého sa k bankrotu neschyľuje, je to vraj len jedno zlé obdobie vo firme, ktoré sa určite nahradia tým dobrým. Skupina Home Credit je aktuálne presvedčená o tom, že v budúcom štvrťroku dôjde k rapídnemu zisku, z ktorého sa bude môcť tešiť a vďaka ktorému zabudne na nedávny miliónový prešľap.