Pôžičky

O čom sa informovať skôr, než podpíšete zmluvu s poskytovateľom pôžičky?

O pôžičky sa dnes žiada naozaj veľmi často. Pre ľudí je to taký spasiteľ alebo záchrana v mnohých situáciách. Najčastejšie si o pôžičky žiadajú tí, ktorým nestačí finančná zásoba na úhradu mimoriadnych nákladov. Tiež si o pôžičky často žiadajú tí, ktorí chcú ísť na dovolenku, ale nemajú dostatok financií, alebo ktorí chcú deťom zaplatiť krúžok, na ktorý opätovaná nie je práve veľa peňazí. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí si chcú požičať, odporúčame vám, aby ste boli opatrní, a to či už si budete žiadať o pôžičku v bankách alebo sa rozhodnete požiadať o nebankovú pôžičku.

Aj keď v poslednom čase Česká národná banka strouhla zoznam poskytovateľov pôžičiek, rovnako sa nájdu poskytovatelia, ktorí ponúkajú neférové ​​finančné produkty. Buďte preto neustále ostražití, pýtajte sa na všetko, čomu nerozumiete, všímajte si správanie poskytovateľov pôžičiek a nepodpisujte zmluvu, ktorú ste si neprečítali.

Okrem toho vám prinášame ešte niekoľko tipov na to, o čom sa informovať skôr, ako zmluvu podpíšete.

Informujte sa o sankciách a poplatkoch

Dôležité pre vás sú informácie týkajúce sa sankcií a poplatkov. Väčšinou sú popísané v zmluve pod čiarou a maličkým písmom. Sankcie a poplatky sa môžu týkať hlavne neskorého splácania alebo skorého splatenie pôžičky, sankcie a poplatky však môžu byť naúčtované za sprostredkovanie pôžičky alebo napríklad iných, niekedy úplne nezrozumiteľných dôvodov.

Informujte sa o úrokoch

Rovnako dôležité je sa informovať o úrokoch. Informujte sa o tom, aké vysoké úroky sú prvý rok a aké vysoké sú úroky nadchádzajúce roky. Prvý rok sa často v úrokoch líši od ostatných rokov, prvý rok býva často úrok veľmi výhodný, nadchádzajúce roky sú však nadmieru nevýhodné.

Informujte sa o hodnote RPMN

Hodnota RPMN je trochu niečo iné ako úrok. Informujte sa preto aj o tomto. Mnohí poskytovatelia pôžičiek sa zachvejú, keď musí na takúto otázku odpovedať, odpoveď však získajte, nech sa vyhnete v budúcnosti nepríjemným prekvapením.