Pôžičky

Čo je to konsolidácia a refinancovanie pôžičiek?

Vzali ste si pred rokmi drahý úver? Pravdepodobne ho ešte dodnes splácate a možno ho budete splácať ešte dlhé roky. Pri splácaní veľmi vysokého úveru sa ponúka možnosť ho krapiet upraviť či znížiť, ponúka sa takzvaná konsolidácia alebo refinancovanie. Aj keď sú jednotlivé produkty veľmi podobné, je medzi nimi základný a zásadný rozdiel, ktorý by mal mať každý, kto chce o refinancovanie alebo o konsolidáciu požiadať, na pamäti.

V súčasnej dobe si mnoho ľudí žiada o vysoké úvery. Bývajú väčšinou na bývaní alebo na nové auto. Pokiaľ si však tiež zriaďujete drahý úver, mali by ste mať na pamäti, že vás to bude prenasledovať dlhé roky – toto vaše rozhodnutie. Ak by ste po nejakom čase splácania uvažovali nad refinancovaním alebo nad konsolidáciou, mohlo by samozrejme dôjsť k zníženiu úrokovej sadzby, ale je s tým naozaj veľké množstvo papierovania.

Aké sú rozdiely medzi refinancovaním a konsolidáciou pôžičiek

Naspäť však k tomu, čo je to konsolidácia a čo je to refinancovanie pôžičiek ak ich základným rozdielom. O refinancovanie sa budete zaujímať vo chvíli, keď máte veľmi drahú pôžičku, ktorú chcete znížiť. Refinancovanie je finančný produkt, ktorý nemusí byť uzavretý u spoločnosti, u ktorej máte dohodnutú drahú pôžičku – opýtať sa o znížení môžete aj inde u konkurencie.

Čo sa týka konsolidácie, tá sa dojednáva v prípade, že má niekto viac finančných pôžičiek. V rámci konsolidácie je možné zjednotiť všetky pôžičky do jednej s tým, že vznikne nižšia splátka. Často však s klesajúcou splátkou klesne aj doba splatnosti, dávajte si preto na to pozor. Avšak pokiaľ konsolidácia vyjde, môžete tak ušetriť až päťdesiat percent nákladov na mesačných splátkach. Ušetrená čiastka sa vždy odvíja od toho, aké sú vaše dojednané pôžičky alebo aký je práve úrok.

O čo budete žiadať vy?

Ak máte dohodnutú drahú a veľkú pôžičku, už teraz viete, o čo budete žiadať v banke, pokiaľ budete chcieť znížiť pôžičku alebo aspoň jej úrokovú sadzbu.