Podnikanie

Čo je európska spoločnosť a prečo si ju založiť?

Pre tých, ktorí chcú rozšíriť svoju firmu ďalej do zahraničia, existuje možnosť založenia európskej spoločnosti. Čo to je a ako na to sa dozviete nižšie.

Čo je európska spoločnosť?

Máte podnik a chcete sa ďalej rozvíjať? Byť úspešný vo viacerých krajinách vám vždy prinesie úspech, meno a pravdepodobne aj nejakú istotu. ES je druh akciovej spoločnosti, ktorá vám pomôže v tomto uspieť. Nemusíte tak vytvárať dcérske firmy ani zložito organizovať sieť. To neznamená, že dcérske firmy mať nemôžete. Naopak bude jej zriadenie opäť jednoduchšie. Jej sídlo si môžete ľubovoľne premiestňovať. Len musí stále zostať v jednej z krajín EÚ. Význam je predovšetkým v podmienkach, kedy sa môžete presídliť do zeme pre úsporu na daniach. Všetko je jednotné a oveľa jednoduchšie na organizáciu.

Na založenie je samozrejme potrebné mať sídlo v EÚ. Váš základný kapitál nesmie byť menší ako 120 tisíc eur, čo sa však môže líšiť. V Českej republike je minimálny kapitál ekvivalentom eur v slovenských korunách. Musíte tiež spĺňať aspoň jeden medzinárodný prvok a podnik musí byť založený ako právnická osoba.

Existuje viacero ciest

Založiť ju môžete hneď niekoľkými spôsobmi, napríklad fúziou. Musí podliehať právu minimálne dvoch členských štátov. Existujú dve metódy – splynutie a zlúčenie. Ide o prevod imania a zániku firmy. Ďalšou možnosťou je už spomínaná dcérska spoločnosť. Založená musí byť podľa práva minimálne dvoch štátov a vytvára sa úpisom akcií.

Pokiaľ vám nevyhovuje ani jeden postup, môžete zriadiť holdingovú spoločnosť. Zakladať ju môžu aj firmy s ručením obmedzeným. Tú tvoria buď dva podniky z rôznych krajín, alebo firmy, ktoré mali aspoň jednu dcérsku firmu v inej krajine EÚ.

V Českej republike sa hodí tento variant podnikateľom. Napríklad ide o problémy, ktoré majú za následok časté kontroly. Úrady v krajine potom nemajú vplyv na podnik a nemôžu tak zabraňovať jej chodu a rozvoju. Tiež sa hodí kvôli imidžu, ktorý sa stáva oveľa dôveryhodnejším av cudzej krajine si taktiež určí výhodnejšie podmienky. Rozvíjať sa na medzinárodnej úrovni môžete aj vy, ak ste vlastníkom firmy. Stačí dodržiavať daný postup.