Financie

Česká koruna ako silná mena. Ako silná bude tento rok?

Ak plánujete navštíviť nejakú krajinu sveta počas tohto roka, určite vás poteší, že nebudete musieť toľko utrácať za smenu financií. Podľa mnohých analytikov sa totiž českej korune nebývalo darí a je naozaj veľmi silná v porovnaní s ostatnými menami. Podľa uvedených analytikov vstúpila česká koruna do roku 2020 s veľkým úspechom. Dostala sa hneď po preklenutie roka na svoju najsilnejšiu úroveň voči euru, a to na kurz 25,23. Analytici tvrdia, že onedlho prekoná aj svoj rekord, ku ktorému napokon nemá vôbec ďaleko.

Výrazné zosilnenie tento rok neočakávame

Aj keď analytici tvrdia, že by koruna mohla posilniť na svoju rekordnú hodnotu voči euru, nebude sa nakoniec jednať o výrazné zosilnenie. Zosilniť už môže len o trochu, aby bol rekord pokorený. Ak však očakávate výrazné posilnenie koruny voči euru alebo voči inej mene, pravdepodobne sa toho tento rok nedočkáte.

Je však potrebné konštatovať, že všetko závisí na ekonomickom raste, a to ako na globálnom ekonomickom raste, tak na tom tuzemskom. Bohužiaľ sú medzi nami jedinci, ktorí sa zaryto domnievajú, že príde ekonomická kríza či výrazné spomalenie ekonomiky, čo by na korunu nemuselo mať dobrý vplyv.

Posilnenie koruny bolo pre mnohých prekvapením

Aj keď niektorí o korune ani chvíľku nepochybovali, našli sa jedinci, pre ktoré bolo posilnenie koruny naozaj nebývalým prekvapením. Posilnenie koruny bolo prekvapením predovšetkým z toho dôvodu, že nedávno došlo k eskalácii napätia vo svete, čo by malo mať skôr negatívny dopad na slovenskú menu. Iní sa však domnievajú, že koruna by mala byť ešte silnejší, ale s aktuálne silou českej meny sú pomerne spokojní.

Koruna ako investícia

Mnohí zahraniční investori nakúpili slovenskú menu ako veľkú investíciu. Tým sa teraz začína blýskať na zlaté časy, aktuálne môžu slovenskú menu predať za veľmi draho. Ak by sa však stalo, že by investori zrazu začali svoje pozície voči korune uzatvárať, mohlo by dôjsť k oslabeniu slovenskej meny.