Financie

Česi si nemôžu sťažovať, sú dvakrát bohatší ako Slováci

Okolo peňazí sa točí dnešný svet. Ľudia chcú mať to najlepšie, čo majú ostatní, aby nevybočoval z radu. Lenže mnohokrát si neuvedomujú, že niekedy nemôžu mať všetko, čo ostatní, pretože na to skrátka nemajú peniaze. Každý chodí do svojho zamestnania a už je jedno, či ho to baví alebo nie, pretože zamestnanie je zdroj príjmov, ktoré v dnešnom svete, v ktorom si všetko kúpime za peniaze, skrátka potrebujeme. Len málokto má to šťastie, že môže robiť, čo ho skutočne baví. 

Avšak nech už zarábame akokoľvek moc, väčšinou nikdy nie sme spokojní s naším zárobkom. Väčšinou bohužiaľ nadávame na cifru, ktorú vidíme na výplatnici, a chceme ešte viac. Napriek tomu by sme si nemali sťažovať, naši bratia Slováci sú totiž na tom oveľa horšie. 

Podľa aktuálnej štúdie, ktorá je stará sotva pár týždňov, prišlo najavo, že Česi sú dvakrát bohatší ako Slováci. Kto by to bol čakal, že áno? Poďme si povedať, ako sme na tom porovnaní nielen so Slovákmi, ale aj s celou Európou. 

Aj napriek spomaleniu rastu čistého bohatstva sme na tom lepšie 

V porovnaní s minulým a tohtoročným rokom výrazne spomalil rast čistých bohatstva slovenských domácností aj napriek tak skvelú ekonomiku. To však nič nezmenilo na výsledkoch. České domácnosti sú predsa len bohatší ako ty slovenský. Dokonca sú druhé najbohatšie z celej východnej Európy. V porovnaní s bratmi Slovákmi sme však naozaj o dvojnásobok bohatší. 

Týmito štúdiami prešlo konkrétne 53 krajín. Z tohto celkového čísla sme sa umiestnili na 29. mieste, čo je rozhodne úspech, aj keď vlani sme boli o dve miesta vyššie. 

Koľko zarobí priemerná česká domácnosť? 

Podľa tejto štúdie vyplýva na povrch tiež to, aké je čisté bohatstvo na obyvateľa v Česku. Ide zhruba o 328 tisíc korún, čo je na eurá približne 12 630 euro. Čo sa týka slovenských obyvateľov, tak na ne spadá imanie v hodnote 160 tisíc korún, teda zhruba šiestich tisíc euro.