Financie

Ako zostaviť rodinný finančný plán

Každý z nás si želá zo svojich peňazí žiť čo najlepšie. Bez finančného plánovania to ale možné nebude. Keď dáte hlavy dohromady, môže sa vám podariť zostaviť základný finančný plán, s ktorým budete môcť počítať a pracovať.

To, čo na účet príde aj to, čo odíde

Ako prvé budete spisovať financie, ktoré vám do vašej rodinnej kasy prichádzajú. Poznať svoju aktuálnu finančnú situáciu a naliať si čistého vína, to vedie k dôležitým poznatkom. Zapíšte si všetky fixné platby, ktoré k vám prichádzajú. Ale aj trvalé platby, ktoré odchádzajú. Práve reálne príjmy a fixné výdavky vám pomôžu zostaviť dobrý plán.

Reálne ciele aj sny

Teraz si budeme stanovovať reálne ciele. Sny je dobré snívať, ciele sa realizujú. Snom môže byť výhra v lotérii. Cieľ je nákup bytu alebo vlastného vozidla.

Hľadáme nové možnosti

Ako ďalší bod bude dobré rozmýšľanie, ako získať financie na realizáciu nášho sna. Čo bude treba obmedziť? Kde sa v rodinnom rozpočte nachádzajú miesta na ušetrenie? Ako môžeme míňať menej? Aby sme mohli realizovať svoje ciele, bude potrebné riešiť konkrétne body a aktívne sa zaoberať tým, ako ich zrealizovať. Budete si hľadať novú prácu, vrhnete sa na podnikateľskú aktivitu, alebo speňažíte svoj koníček? Nájdite nové možnosti, ako svoj sen premeniť na skutočnosť.

Kontrola plánu

Každý polrok by ste mali svoj plán zrevidovať a zistiť, či sa darí jeho plneniu podľa vašich konkrétnych požiadaviek. Ste spokojní s tým, ako sa vyvíja vaše rodinné financie? Alebo bude opäť potrebné sa na plán pozrieť znova a dať sa do jeho novej podoby?

Na realizáciu plánu alebo cieľa vám pomôžu zaručené metódy. Pokiaľ si prajete auto, vytlačte si ho a obrázok dajte na viditeľné miesto. Pri každom nákupe v obchode budete mať možnosť si spomenúť, ako sa plnia ciele. Je to o malých čiastkach, ktoré neutratíte. Skutočne potrebujete to, čo máte teraz v nákupnom košíku?