Financie

Ako znížiť energetickú náročnosť domu?

Kto by si neprial ušetriť energie. Ich cena každoročne stúpa a tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Ako je možné znížiť energetickú náročnosť svojho domu a docieliť tak výrazné úspory v každoročných výdavkoch?

Zateplenie domu

Ak si prajete zatepliť dom, viete o tom, že štátny dotačný program Nová zelená úsporám dokáže pokryť náklady na zateplenie až do výšky 50 percent celkových nákladov? Ak sa rozhodnete vymeniť okná, zatepliť obvodové steny, alebo napríklad zatepliť strechu a stropy, môžete od štátu dostať aj viac ako pol milióna na podporu tohto úsporného riešenia. Získať je možné ako dotáciu na zateplenie, aj dotácie na výmenu okien.

Obnoviteľné zdroje energie

Nemusíte patriť medzi nadšencov ekológie, ale ak si prajete ušetriť, využitie týchto zdrojov je ideálnou voľbou. Štát vám v rámci dotácie opäť uhradí až polovicu vzniknutých nákladov. Môžete si napríklad vymeniť neekologickú zdroj tepla, alebo si nechať inštalovať solárny systém na svoju strechu. Dotáciu získate aj v prípade, že sa rozhodnete pre systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla, alebo pre využívanie tepla z odpadových vôd. Je toľko spôsobov, ako ušetriť.

Nový dom je potrebné prispôsobiť trendom

Moderné technológie a vyspelé postupy dovoľujú novým záujemcom o stavby, aby šetrili už pred samotnou stavbou domu. Opäť vám pomôže štátna dotácia, ktorá podporuje stavby domov s nízkou energetickou náročnosťou. Budete tak mať stavbu, v ktorej sú náklady na energie oveľa nižšie ako v klasickom dome, a ešte vám na tieto riešenia prispeje štát. Trendy v bývaní hovoria jasne – plytvanie rozhodne nie je v móde.

Prajete si ešte niečo navyše? Dotačný bonus môžu využiť majitelia rodinných domov, ktorí budú kombinovať dotácie z programu Nová zelená úsporám a kotlíkové dotácie. Výmena kotla za energeticky menej náročný je tak opäť štátom podporovaným riešením. Kotol, ktorý spracováva ekologické palivá, je potom prínosom nielen pre vás, ale aj pre životné prostredie.