Podnikanie

Ako začať podnikať krok po kroku

Aj keď sa väčšina ľudí od podnikania strání (dôvodom je koronavírusová pandémia a pomerne neistá budúcnosť), nájdu sa jedinci, ktorí sa do tohto sveta vrhajú doslova po hlave. Možno ste medzi nimi aj vy a premýšľate nad tým, ako s fungovaním na voľnej nohe vlastne začať. Aj keď je na internete plno ďalších návodov a nápadov, ako podnikanie rozbehnúť, pridávame aj do vienka krátkym zoznamom tých vôbec prvých krokov, ku ktorým by malo dôjsť.

Najskôr na živnostenský úrad

Pokiaľ neplánujete založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, pravdepodobne sa chcete stať osobou samostatne zárobkovo činnou. A v takom prípade vaše kroky budú putovať na živnostenský úrad, kde si svoju živnosť zriadite.

Na výber je rovno z niekoľkých kategórií, vo svojom živnostenskom liste môžete mať napísaných odborov viacero. V každom prípade si prichystajte tisíc korún, čo je klasický poplatok za tieto služby.

Zdravotné a sociálne poistenie

Ohlásiť sa na finančný úrad je ďalší krok. Na „živnostáku“ sa však dnes pýtajú, či majú úrad kontaktovať za vás. Veľakrát ponúknu aj to, že kontaktujú zdravotnú poisťovňu a Správu sociálneho zabezpečia. Pokiaľ sa tak stane, neváhajte a kývnite. Odpadnú vám starosti a ďalšie behanie po úradoch.

Čo sa týka zdravotného a sociálneho poistenia, ako SZČO si musíte poistenie hradiť sami. V priemere sa jedná o päť tisíc korún mesačne, ale odvíja sa to samozrejme od výšky vašich príjmov za daný rok.

Na začiatku roka nezabudnite na dane

Tým by bol základ hotový, môžete sa pustiť do fakturovania. Pamätajte ale na jedno – na začiatku roka je potrebné vyplniť ružový formulár a zaplatiť dane. Zamestnávateľ to za vás neurobí, pretože ste ním sami sebe.

V ideálnom prípade je dobré osloviť účtovníčku, ktorá vám za pár stoviek korún pomôže. Tým sa vyvarujete chybám a nutnosti podávať opravné daňové priznanie.