Financie

Ako vybrať daňového poradcu?

Svet financií je pomerne komplikovaný a nie všetci sme odborníci na dane alebo mzdy. Většinou si radšej v tejto chúlostivej záležitosti nechávame poradiť. Aby sme sa ale nespálili, je dobré mať po ruke skutočne kvalitného daňového poradcu. Bohužiaľ po svete chodí aj mnoho podvodníkov a práve my môžeme hoci tými, ktorí sa nechá napáliť. Preto si poďme prezradiť, ako toho pravého poradcu nájsť.

Kto je vlastne daňový poradca?

Na úvod ale stojí za zmienku si povedať či definovať, kto to vlastne daňový poradca je. Hovoríme o človeku, respektíve o odborníkovi, ktorý vie skutočne dobre komunikovať s úradmi, a to ako elektronicky, tak osobne. Je opradený profesnou mlčanlivosťou a snaží sa nájsť tú najlepšiu cestu práve pre vás šitú vám na míru.

Celý vzťah medzi klientom a daňovým poradcom je založený na jednom jedinom, a to na dôvere. Klient sa rozhodne nemá báť toho sa daňového poradcu na čokoľvek opýtať.

Daňového poradcu vždy hľadajte v Komore

Poďme si však prezradiť, ako takého človeka nájsť. Aby ste neprehlúpili alebo sa nespálili, je dôležité nájsť daňového poradcu v takzvanej Komore. Hovoríme o Komore daňových poradcov Českej republiky, kde je každý odborník na túto tematiku registrovaný a samozrejme osvedčený. Nenarazíte tu na podvodníkov, čo je to kľúčové zistenie.

Spravidla sa jedná o vysokoškolských vzdelaných ľudí, ktorí absolvovali odbornú skúšku a majú dokonca dohodnuté poistenie zodpovednosti pre prípad, že by niečo pokazili.

Voliť firmu alebo jednotlivca?

Ponúka sa otázka, či voliť radšej firmu alebo mať pod svojimi krídlami jednotlivca. No, už nemožno povedať, že by firma bola lacnejšia alebo že by naopak jednotlivec bol lacnejší. Každý si dnes váži svoj čas. Je to teda skôr na osobných preferenciách, skúsenostiach, tiež nazbieraných referenciách a recenziách. T rozhodujúce slovo má vždy klient osobne.