Financie

Ako ušetríte tisíce jenom na umývanie riadu?

Aj keď v súčasnej dobe dostávame v zamestnaniach pridané, niektorí ľudia stále nevedia šetriť. Existujú dve skupiny ľudí, a síce tí, ktorí si sporia každú korunu, a tí, ktorí si naopak nedokážu usporiť ani halier. Obe skupiny sa však zhodnú na tom, že sú veľmi predražené náklady na domácnosť. Najdrahší je voda, pomerne drahý je aj plyn a elektrina. Našťastie sa dá na všetkom ušetriť. Ušetriť môžete napríklad len na umývanie riadu alebo na samotnom pranie. Ale ako? 

Dodávatelia energií a vody si asi povedali, že keď sa dvíha plat mnohým z nás, začnú ceny zvyšovať. To sa však väčšine z nás nepáči. Odmietame platiť viac, než je potrebné, preto sa radšej snažíme šetriť. Najviac utrácame za vodu, preto sa radšej sprchujeme, než kúpeme. Vodu však potrebujú aj mnohé spotrebiče, ako je práčka, myška alebo sušička, ktoré nám „nežerú“ iba vodu, ale aj elektrinu. 

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť ceny za tieto spotrebiče. 

Využívajte takzvaný „nízky tarif“ 

Ak používate elektrinu pre ohrev teplej vody alebo na vykurovanie, môžete využívať takzvaný nízky tarif, ktorému sa predtým prezývali aj „nočná tarifa“. Počas tarifu ste mohli prať, pustiť umývačku alebo sušičku za zvýhodnenú, nižšiu cenu. Púšťali ste svoje spotrebiče totiž v čase, keď väčšina ľudí spotrebiča nevyužíva. 

Predtým sa jednalo o typicky nočné záležitosť, teraz však nízku tarifu môžete využívať aj v daných hodinách počas dňa, kedy spotrebiče vo väčšine domácností odpočívajú. Vďaka využívaniu tejto tarify a vďaka pranie či umývanie riadu v čase, keď väčšina ľudí spotrebič nevyužíva, môžete usporiť až šesťdesiat percent, čo je na konečnom vyúčtovaní poznať. 

Perte občas v studenej vode 

U umývanie riadu sa to neodporúča, avšak bielizni to nijako neuškodí. Ak často periete, občas perte v studenej vode. Teplá voda je totiž oveľa drahšie ako studená. Bielizeň sa navyše vyperie s kvalitným práškom a avivážou vo vode každej teploty.