Financie

Ako ušetriť za pohonné hmoty

Ceny pohonných hmôt sa šplhajú na maximálne prípustné hodnoty a my tak stále musíme premýšľať nad tým, ako ušetriť za pohonné hmoty. Pozrite sa na evergreeny aj nové tipy, ktoré vám pomôžu s šetrením.

Porovnávať, to je základ

Porovnávanie vám pomôže s tým, ako ušetriť za pohonné hmoty. Porovnajte cenu, ktorú zaplatíte pri jednotlivých čerpacích staniciach. Oplatí sa vám dôjsť si pre lacnejšie palivo aj pár desiatok kilometrov? Budete čerpanie nafty možné spojiť s ďalšou cestou, na ktorú sa chystáte? Porovnávanie a plánovanie vám pomôže výrazne ušetriť za pohonné hmoty, a to v každom čase.

MHD ako lacnejší variant?

Dobre si premyslite svoju každodennú aj aktuálnu trasu. Je pre vás lacnejšie využiť služby mestskej hromadnej dopravy? Alebo je využívanie hromadnej dopravy príliš nevýhodné? Väčšinou sa pre auto rozhodujeme najmä z dôvodu úspory času. Zmerajte si, ako dlho vám trvá bežná cesta do práce a zistite, koľko času ste skutočne ušetrili. Niekedy je totiž časová úspora iba zdanlivá.

Je nutné ísť sám?

Pokiaľ jazdíte pravidelne rovnakú trasu, pozrite sa po možnosti spolujazdy. Môžete brať niektorých pasažierov cestou do práce, iné zase cestou z práce. Podobne môžete jazdiť zase vy. O náklady na prevádzku vozidla sa tak budete príjemne deliť a nebudete musieť riešiť zvyšujúce sa ceny pohonných hmôt.

Lacnejšie palivo?

Vyšlo by vás lacnejšie zaobstarať si vozidlo na plyn? Alebo máte dokonca v pláne postupne prejsť na elektromobilitu? Porozmýšľajte nad tým, ako budete môcť ušetriť za bežné výdavky. Opäť zarovnajte všetky náklady a návratnosť novej investície. Bude sa vám hodiť prejsť na iný typ paliva?

Bude nutné tiež prispôsobiť štýl jazdy

Správnym štýlom jazdy je možné ušetriť niektoré náklady. Keď jazdíte štýlom brzda-plyn, nie je sa čomu diviť, že sú vaše účty stále vysoké. Radšej sa, aspoň na nejaký čas, skúste zamerať na úsporu pohonných hmôt.

Ktorý z tipov vyskúšate ako prvý?