Financie

Ako ušetriť za domácnosť tisíce

Každá česká domácnosť túži v súčasnej dobe ušetriť. Energie sú to, čo zdražuje rýchlosťou blesku, rovnako tak všetko ostatné stúpa na cenách vplyvom aktuálnej inflácie. Pokiaľ si prajete na domácnosti ušetriť tisíce, vyskúšajte niekoľko jednoduchých vychytávok. S týmto vás už účty za elektrinu trápiť nebudú, keď dorazí do schránky.

Ušetrite za vykurovanie

V súčasnej dobe, keď kúrime na plné obrátky, sa oplatí vedieť, ako ušetriť za kúrenie. Možností je celá kopa. Najprv skontrolujte kotol. Aj keď sa kontrola odborníkom môže javiť ako zbytočný náklad, verte tomu alebo nie, keby kotol fungoval zle, bol by oveľa väčším výdavkom na zozname.

Pravidelná kontrola a údržba kotla však nie je jediný spôsob, ako ušetriť za vykurovanie. Oplatí sa tiež kontrolovať komín (čo je napokon aj zákonná povinnosť). K tomuto kroku by však malo pristúpiť už pred začatím vykurovacej sezóny.

Tiež odvzdušnite radiátory, skontrolujte ventily, ktoré by ste mali, v ideálnom prípade, vymeniť za termostatické.

Ušetrite za elektrinu

Keďže práve cena elektriny stúpa do nebies, oplatí sa vedieť, ako ušetriť práve za elektrinu. Najprv odborníci odporúčajú vypínať spotrebiče, pokiaľ ich práve nepoužívate. Najmä v kuchyni si na toto dajte pozor. Gril ani mikrovlnná rúra nemusia byť zapojené do zásuvky, pokiaľ sa práve nepoužívajú.

Čo sa tiež odporúča, tak je pranie úsporným spôsobom. Znížením teploty z deväťdesiatich stupňov na šesťdesiat, ušetrí sa až štvrtina nákladov. Úsporne ide okrem iného aj umývať riad. V umývačke môžete spustiť iba ekologický chod, pokiaľ nie je riad veľmi špinavý.

Ušetrite aj na vode

Okrem iného je možné ušetriť aj na vode. Napríklad sa začnite sprchovať namiesto toho, aby ste sa „rochnili” vo vani. Aby však aj sprchovanie bolo ešte viac úsporné, investujte do úsporných sprchových hlavíc, ktoré namontujete namiesto tej, ktorá v kúte sídli teraz.

Rovnako tak sa oplatí splachovať múdro. Že neviete, čo to znamená? Namontujte do toalety dvojitú nádržku, ktorá umožní spláchnuť tromi alebo šiestimi litrami vody.