Financie

Ako ušetriť počas vykurovacej sezóny

Nie je to tak dávno, čo vypukla vykurovacia sezóna. Ľudia začali prikladať do kotlov, kúrenia sa zapla na plné obrátky a krby sa rozhoreli. V súvislosti so štartom vykurovacej sezóny sa však mnoho ľudí začala strachovať o svoje financie. Predsa len vykurovacia sezóna znamená každým rokom obrovská zásah do rodinného rozpočtu. Aby vás budúci rok nečakalo nemilé prekvapenie v podobe veľkého vyúčtovanie, odporúčame už teraz trochu šetriť. Áno, aj počas vykurovacej sezóny to dá.

Zatiaľ čo niektorí ľudia žijú v domnienke, že počas vykurovacej sezóny si nemôžu ušetriť ani korunu, iní veľmi dobre vedia, že aj počas vykurovacej sezóny to dá. A my vám poradíme, ako počas vykurovacej sezóny ušetriť či ako to urobiť, aby vás kúrenie nezruinovalo.

Zmeňte dodávateľa zavčasu

Neustále sa hovorí o tom, že dodávatelia budú zdražovať elektrinu a plyn. Ak týmto hrozí aj váš dodávateľ, nájdite si niekoho výhodnejšieho, kto vám zaistí lepšiu cenu. Nehádžte všetkých dodávateľov energií do jedného vreca, nie všetci dodávatelia zvyšujú ceny za dodávanú elektrinu a plyn.

Zbytočne neprekurujte

Každý človek musí počas vykurovacej sezóny mať na mysli, že každý stupeň niečo stojí. Nie je teda dobré prekurovať. Radšej si oblečte tepláky, mikinu a teplé ponožky, v čom vám napokon bude príjemne, navyše teplo. Ideálna teplota v obytných miestnostiach je okolo dvadsaťjeden stupňov Celzia. Kým obývacia izba môže byť trochu teplejšie, spálne by mala byť zásadne trochu chladnejšie.

Správne vetrajte

Počas vykurovacej sezóny sa väčšina ľudí snaží nevetrať, pretože sa domnieva, že vetranie kradne elektrinu. Lenže pravdou je, že správne vetranie dokáže niečo málo ušetriť. Ak vetráte, udržujete v miestnostiach ideálnu klímu. Vyvarujete sa tým napríklad aj príliš suchého vzduchu a paradoxne nebudete mať takú potrebu si doma prikurovať.

Skontrolujte si radiátory

Než začnete kúriť, mali by ste všetky radiátory v domácnosti poriadne skontrolovať. Ideálne bude, keď je očistíte a zbavíte všetkého prachu. Radiátory zásadne ničím neprikrývajte, nepoužívajte ich ani na sušenie bielizne.