Financie

Ako ušetriť na domácnosti, aby sme si nemuseli požičiavať?

Šetrenie je záležitosti, do ktorej sa musí púšťať mnohé z nás. Žijeme v dobe, keď sú peniaze naozaj potrebné, preto sa zamerajme na to, aby sme ich mali stále dostatok, preto sa rozhodnime odkladať si určitú sumu peňazí napríklad do šuplíka. Pre mnoho ľudí je šetrenie absolútne nepredstaviteľná vec, o ktorej si myslí, že ju nemôžu nikdy plnohodnotne robiť, ale je to len o zvyku. Stačí, keď sa naučíte šetriť tam, kde vám to pomôže a kde nepocítite žiadnu veľkú zmenu. Potom šetrenie pôjde úplne samo od seba.

Takéto šetrenie je dobré začať napríklad tak, že namiesto platenia kartou budete platiť hotovosťou, pretože práve u hotovosti stále viete, koľko máte peňazí k dispozícii. U platenie kartou nevidíte sumu po danej transakcii, preto sa veľakrát čudujete, koľko málo peňazí vám na účte vlastne zostalo. Šetriť sa dá aj pomocou nákupného zoznamu. Jedná sa o skvelé šetrenia, ktoré je dobré uplatniť napríklad vo chvíli, keď viete, že nákupy sú pre vás smrteľná zbraň. Ak chodíte nakupovať potraviny denne, skúste to tak, že sa najskôr rozhodnete nakupovať vážne podľa bodov v nákupnom zozname. Nekupujte nič, čo na zozname nemáte. Iba tak sa účinne šetrí.

Ušetrite hlavne na svoje domácnosti

Najlepšie sa však šetrí predovšetkým na vašej domácnosti. Ak kúrite elektrinou a vaším hlavným zdrojom je práve elektrina, kúpte si do svojej domácnosti také spotrebiče, ktoré sú vážne úsporné. Keď mu chcete skôr ušetriť na vode, tak to skúste sa sprchou, pretože tá je oveľa lacnejšie ako napríklad vaňa, aj keď vaňa je viac relaxačné, to sa musí uznať. Mimo to ide vodou šetriť treba vďaka umývačke, pretože vďaka umývačke mnohokrát nemusíte umývať riad trikrát denne. Umývačku väčšinou zapnete jedenkrát za dva dni, preto sa kúpa umývačky naozaj oplatí. Inak ešte sa dá šetriť napríklad vďaka úsporným žiarovkám, ktoré musíte vymeniť miesto tých obyčajných.