Financie

Ako sa vlády bijú s kryptomena?

O kryptoměnách ste už pravdepodobne počuli. Ide o virtuálnu menu, ktorá sa dá ťažiť a s ktorou sa obchoduje na kryptoměnovém trhu. Keby bola kryptomena len koníček, bolo by to možno lepšie, avšak teraz sa kryptomena dostáva do každodenného života. Začína sa s ňou platiť, začína sa s ňou všeličo na internete aj v kamenných predajniach uhrádzať. Proti tomu sa však stavajú vlády jednotlivých krajín. Ako ku kryptoměnám pristupujú?

Keď sa začala kryptomena stávať obľúbenou, za čím napokon stojí Bitcoin, stali sa kryptomena veľmi preberaným témou hlavne v politike. Dokonca boli kryptomena hlavnou témou aj v ekonomických diskusiách. Preto sa ponúka otázka, ako na tom kryptomena sú v jednotlivých krajinách či vlastne ako sa k nim stavia jednotlivé vlády.

Väčšina krajín kryptomena neuznáva

Aj keď sú kryptomena virtuálnou menou alebo tiež digitálny menou a v skutočnosti sú alternatívami ku klasickým papierovým peniazom, ako sú libry alebo napríklad koruny, mnohé národné štáty neuznávajú kryptomena za menu. Len Veľká Británia a Švédsko pristúpila k tomu, že kryptomena je mena.

Vlády nechcú uznať kryptomena za klasickú menu, a to vďaka v zákone zakotveným podmienkam. Práve v zákone sa definuje, čo to mena vlastne je, definuje sa presné platidlo pre daný štát. A kryptomena v zákone skrátka nie je, výnimka, ktorá by kvôli kryptoměnám vznikla, by priniesla maximálne problémy.

Niektoré krajiny kryptomena daní

Na druhej strane tu sú krajiny, ktoré je síce uznávať nemusí, napriek tomu je daní. Áno, aj s daňou z kryptomena sa môžete v niektorých krajinách stretnúť.

Aj keď sa však vlády skôr snaží strániť kryptoměnám, onedlho im budú musieť opäť čeliť. Ide predsa len o hit vo svete investícií, ľudia s nimi začínajú hojne obchodovať, ich hodnota posilňuje každým dňom.