Ako sa daní výhry v lotérii? Dopláca sa na šťastie a na náhodu?
Ako sa daní šťastie? Tú otázku si kladie každý, kto túži vyhrať v lotérii alebo v Sazke. V súčasnej dobe je to síce hazard, ale jedná sa o hazard, ktorý mnohým nevadí. Niektorí z nás si vsádza pravidelne, iní skúša svoje šťastie tak, že si raz mesačne vyplní v tikete jeden jediný stĺpec za štyridsať korún a podajú ho pokladničné. Aj v jednom jedinom stĺpci je možné vyhrať milióny korún, aj vďaka jednému jedinému stĺpci je možné zmeniť svoj život. Lenže čo ak sa to stane? Čo keď naozaj vyhráme v Športke? Ako je to s daňami?
Najmä podnikatelia, ktorí pravidelne alebo nepravidelne skúša svoje šťastie v lotériách, sa obávajú dňa, po ktorom tak túži, a síce ako je to s daňami. Musí si výhru v lotérii započítať ako ďalšie položku do daňového priznania alebo ju do daňového priznania započítavať nemusí?
Vedeli ste, že …?
Vedeli ste, že v Českej republike sú všetky výhry z lotérií, stávok a tiež z podobných hier oslobodené od dane z príjmov? Nemusíte je teda uvádzať v daňovom priznaní. Na šťastie a náhodu sa teda nedopláca, teda platí to len v prípade, že výhra putuje k fyzickej osobe. Práve výhra z hazardu je od dane z príjmov fyzických osôb oslobodená.
Lenže to neplatí vždy. Musia sa splniť dve pravidlá, a síce že ste výhru získali za pomoci náhody alebo šťastie a že pôvodný vklad bol čisto z vašich príjmov a návratnosť vkladu nebola nijako zaručená.
Všeobecne možno teda povedať, že ak hazardujete, je prípadná výhra oslobodená od daní. Výhry s rozumie v tombole, v lotérii, vo výherných hracích prístrojoch, v stávkových hrách, ktoré sú podmienené športovým zápasom, ďalej tiež výhry v kurzových a dostihových stávkach, výhry v stávkových hrách v kasíne či v elektronických stávkach.
V niekoľkých prípadoch však daň platíte
Existujú ale prípady, keď daň platiť musíte, a to konkrétne vtedy, kedy súťažíte. Ak ste vyhrali v súťaži, ktorá funguje na základe povolenia, ktoré bolo vydané mimo Európskej únie, v takom prípade musíte výhru zdaniť.