FinanciePôžičky

Ako rýchlo splatiť všetky dlhy

Dostali ste sa do nepríjemnej finančnej situácie, kedy dlhy „lepíte“ stále ďalšími pôžičkami a neviete kadiaľ z nej von? Hoci ide o veľmi nepríjemnú pozíciu, môžete sa z nej za pomocou dodržaní určitých základných pravidiel pomerne ľahko dostať. V nasledujúcom článku vám predstavíme niekoľko základných postupov, ktoré vám môžu pomôcť vykročiť do boja proti dlhom správnou nohou.

Urobte si detailný prehľad o všetkých dlhoch

Základným stavebným kameňom vášho úspechu pri splácaní dlhov bude vytvorenie detailného prehľadu, ktorý vám umožní vytvoriť si presný náhľad na kompletné výške všetkých aktuálnych dlhov. Pokiaľ nemáte prehľad o všetkých dlžných sumách, len ťažko môžete myslieť na ich úspešné splátky. Dajte si teda dohromady všetky podklady a reálne zhodnoťte svoje možnosti podľa ktorých urobíte ďalšie kroky.

Zesumírujte svoje príjmy a výdavky

Ak splácate dlhy, musíte mať prehľad aj o svojich pravidelných príjmoch a výdavkoch. Ak sa v tejto oblasti dobre zorientujete dokážete nastaviť správnu výšku splátok a pustiť sa do efektívneho splácania dlhov. Ak je to len trochu možné pokúste sa po dobu splácania dlhov tiež obmedziť všetky výdavkové položky, ktoré nie sú spojené s existenčnými potrebami. Je veľmi pravdepodobné, že sa vám potom podarí úvery uhradiť podstatne skôr a ušetríte veľkú časť konečnej platenej sumy na úrokoch.

Nezabudnite však zároveň myslieť udržateľne a nenastavujte splátky svoje pôžičky na neúnosne vysoké hranice. Vždy potrebujete predovšetkým zabezpečiť prostriedky na bývanie, jedlo a ďalšie základné potreby, ktoré by splátky nikdy nemali ohroziť.

Neberte si ďalšie pôžičky

Ak je to len trochu možné, snažte sa vyvarovať plateniu dlhov skrze nabratie ďalších pôžičiek. Tento postup povedie v súčte vždy k vyšším úrokom a môžete sa vďaka nemu dostať do veľmi nepríjemné dlhovej špirály. Pokiaľ si nutne potrebujete požičať ďalšie peniaze vždy preferujte ideálne pôžičku od známych či príbuzných alebo aspoň uprednostnite seriózne ponuky bankových inštitúcií.

Poraďte sa s odborníkom

Ak sa nachádzate v ťaživej finančnej situácii nebojte sa poradiť s vyškoleným odborníkom, ktorý vám môže významne pomôcť. Vždy však dobre overte referencie na konkrétneho poradcu. Mali by ste sa zveriť iba do rúk prevereného odborníka, pretože v opačnom prípade by rady mohli narobiť viac škody ako úžitku.