Financie

Ako prežiť do výplaty?

Ak sledujete aktuálne dianie v Českej republike, veľmi dobre viete, že sa Česko potýka so zamestnaneckou krízou. V súčasnosti hľadá zamestnanca snáď každá druhá spoločnosť, podľa odhadov sa potrebuje skoro pol milióna zamestnancov, ktorí by obsadili voľné pracovné pozície. Keďže zamestnancov nie je, musí si firmy držať aspoň tých zamestnancov, ktoré má, teda im ponúka mnohé zaujímavé finančné ohodnotenie, ďalej im ponúka aj zaujímavé benefity. Aj keď za poslednú dobu výplaty dosť vzrástli, Česi si ani napriek tomu nesporia a stále prežívajú z výplaty do výplaty. Ak aj vy sa ocitáte v situácii, kedy musíte do výplaty vydržať, prinášame pár tipov, ako na to. 

To veľké tajomstvo, ktoré vám pomôže do výplaty vydržať, spočíva len v šetrení. Je načase obmedziť to, čo ste si doteraz mohli dovoliť. 

nepodliehajte zľavám 

Ľudia majú sklon k tomu podliehať zľavám. Zľavy je lákajú nielen v obchodoch s oblečením alebo vkusnými doplnkami, ale zľavy sú tiež veľkým lákadlom predovšetkým v obchodoch s potravinami. Ľudia majú tendenciu si robiť zásoby, ale v čase, keď čakáte na výplatu, si bohužiaľ nemôžete robiť žiadne veľké zásoby, s tým počkajte po výplate. Zľavy sú a budú, nemusíte ich využívať rovno. 

Nakupujte so zoznamom 

Pri každodenných nákupoch by vám mal robiť spoločníka zoznam. Na ten si napíšte len to, čo skutočne potrebujete. Nič viac nepotrebujete, tým si buďte istí. Ak patríte k ľuďom, ktorí radi nakupujú potraviny a nepozerajú sa na cenu, začnite ju sledovať. Radšej si vezmite dva rožky za korunu než dve hrčky za dve päťdesiat. 

Kávu si varte doma 

Mnohí ľudia potrebujú začať deň kávou. To však neznamená, že si kávu musíte kupovať v práci v automate. Radšej si ju uvarte doma a prípadne si ju prelejte do termosky. Takto ušetríte minimálne stokorunu týždenne, ktorá sa vám bude do výplaty rozhodne hodiť.