Financie

Ako predísť kyberútokom a zachrániť tak svoje financie

Kybernetické útoky sú v posledných rokoch čoraz častejšie. Keby pri nich človek neprichádzal o doslovné imanie, pravdepodobne by sa touto témou nezaoberalo toľko ľudí. Lenže bohužiaľ sú kybernetické útoky naozaj veľkou hrozbou, preto treba vedieť, ako sa im vyhnúť. Vedieť by to samozrejme mali nielen veľkí podnikatelia v záujme toho, aby nestratili svoje cenené dáta alebo know-how spoločnosti, ale aj bežní smrteľníci, ktorí kvôli kybernetickému útoku môžu prísť o všetky svoje úspory.

Ak sa domnievate, že sa vás kybernetické útoky netýkajú, potom ste na omyle. Týka sa to vás rovnako ako ostatných. Aby vás hackeri minuli, je potrebné dodržiavať iba niekoľko základných pravidiel.

Overte si zabezpečenie obchodu

Napríklad odporúčame, aby ste si vždy overovali zabezpečenie obchodu, kde nakupujete. Ak preferujete on-line nakupovanie, potom viete, že je trh úplne plný najrôznejších e-shopov. A zatiaľ čo niektoré sú skutočne overené a dôveryhodné, nájdu sa medzi nimi podozrivé e-shopy, ktoré nie sú dostatočne dobre zabezpečené. A práve v prípade nakupovania v týchto obchodoch by ste mohli poriadne naraziť – respektíve spáliť sa. Zabezpečenie daného obchodu preto vždy kontrolujte – je to pre vaše dobro.

Rovnako je dobré skontrolovať si zabezpečenie používaného zariadenia. Najmä technologické firmy sú v tomto o krok napred, avšak ostatné firmy zabezpečenie veľmi neriešia, čo je veľká škoda. Skôr, než urobíte nejaký počin, ako je kliknutie na odkaz alebo platba, zabezpečenie je to, čo skontrolujte.

Na detailoch záleží

Na detailoch záleží – a to aj v prípade on-line sveta. Pokiaľ vám príde podozrivý e-mail, ktorý je nezrozumiteľná alebo ktorý má nápadné chyby v texte, buďte pred takými e-mailami skutočne opatrní. Rovnako tak kontrolujte stránku alebo adresu, z ktorej e-mail prišiel alebo neklikajte na odkazy, ktoré nie sú práve sympatické na oko a budia vo vás pochybnosti.