FinanciePodnikanie

Ako predísť kybernetickej kriminalite a zachrániť tak svoje financie

Kybernetické útoky sú v posledných rokoch stále častejšie. Keby pri nich človek neprichádzal o doslovné imanie, pravdepodobne by sa touto témou nezaoberalo toľko ľudí. Lenže bohužiaľ sú kybernetické útoky naozaj veľkou hrozbou, preto je potrebné vedieť, ako sa im vyhnúť. Vedieť by to samozrejme mali nielen veľkí podnikatelia v záujme toho, aby nestratili svoje cenená dáta alebo know-how spoločnosti, ale aj bežní smrteľníci, ktorí kvôli kybernetickému útoku môžu prísť o všetky svoje úspory.

Ak sa domnievate, že sa vás kybernetické útoky netýkajú, potom ste na omyle. Týka sa to vás rovnako ako ostatných. Aby vás hackeri minuli, je potrebná dodržiavať len niekoľko základných pravidiel.

Overte si zabezpečenia obchodu

Napríklad odporúčame, aby ste si vždy overovali zabezpečenie obchodu, kde nakupujete. Keď mu preferujete on-line nakupovanie, potom viete, že je trh úplne plný najrôznejších e-shopov. A zatiaľ čo niektoré sú skutočne overené a dôveryhodné, nájdu sa medzi nimi podozrivé e-shopy, ktoré nie sú dostatočne dobre zabezpečené. A práve v prípade nakupovanie v týchto obchodoch by ste mohli poriadne naraziť – respektíve spáliť sa. Zabezpečenie daného obchodu preto vždy kontrolujte – je to pre vaše dobro.

Rovnako tak je dobré skontrolovať si zabezpečenie používaného zariadenia. Najmä technologické firmy sú v tomto o krok napred, avšak ostatné firmy zabezpečenia moc nerieši, čo je veľká škoda. Skôr, než vykonáte nejaký počin, ako je kliknutie na odkaz alebo platba, zabezpečenia je to, čo skontrolujte.

Na detailoch záleží

Na detailoch záleží – a to aj v prípade on-line sveta. Ak vám príde podozrivý e-mail, ktorý je nezrozumiteľná alebo ktorý má nápadné chyby v texte, buďte pred takými e-maily skutočne opatrní. Rovnako tak kontrolujte stránku alebo adresu, z ktorej e-mail prišiel alebo neklikajte na odkazy, ktoré nie sú práve sympatické na oko a budí vo vás pochybnosti.