Financie

Ako neplatiť zbytočne veľa za lieky? Vieme to

Rovnako ako výdavky v domácnosti (myslíme výdavky za vodu, elektrinu či plyn) neustále rastú, rastú aj výdavky súvisiace so zdravotnou starostlivosťou. Samozrejme sa vždy všetko odvíja od nášho zdravotného stavu, mladí ľudia toho väčšinou nepotrebujú toľko ako seniori. Všeobecne platí, že najviac peňazí utrácajú za lieky seniori a dlhodobo chorí, ostatní za lieky ročne minú niečo okolo dva a pol tisíc korún. Aj to je však suma, ktorú by sme mohli využiť trochu inak. Preto sa oplatí vedieť, ako za lieky ušetriť.

Aj keď si mnohí ľudia hovoria, že za lieky ušetriť nemožno, opak je pravdou. Za všetko je možné ušetriť, dokonca aj za lieky, ktoré si kupujeme až vo chvíli, keď ich skutočne potrebujeme.

Tipy, ako za lieky zbytočne neutrácať

  • Lieky si nechajte predpísať. V prípade, že sú lieky predpísané, veľkú časť hradí zdravotná poisťovňa. Pokiaľ niektoré tabletky kupujete dlhodobo, pretože ich potrebujete, a predpisuje vám ich lekár, sú vždy lacnejšie ako lieky kúpené bez lekárskeho predpisu. Samozrejme mnohé lieky treba doplatiť, výšku doplatku však môžete zistiť na stránkach ministerstva zdravotníctva.
  • Založte si vernostnú kartu. Pokiaľ v niektorej z lekární nakupujete pravidelne, založte si u nej vernostnú kartu. Funguje to úplne rovnako ako vernostné karty u iných firiem, máte s vernostnými kartami oveľa väčšie zľavy a spadajú na vás rôzne akcie, pri ktorých je možné kúpiť lieky výrazne lacnejšie.
  • Informujte sa o ponukách poisťovní. Poisťovne majú rôzne zaujímavé ponuky týkajúce sa nielen výhodnejších cien za lieky, ale taktiež vám často prispievajú aj na športové aktivity alebo na športové vybavenie. Informujte sa teda o tom, čo ponúka vaša poisťovňa, a možno sa vám podarí získať príspevky v hodnote aj tisícok korún. A ak práve niečo podobné vaša poisťovňa neponúka, dozviete sa určite o úplne iných príspevkoch na rôzne aktivity.