Financie

Ako kúpiť výhodne letenky

Zatiaľ čo niektorí jazdia na dovolenku jedine cez agentúru alebo cestovná kancelária, iní sú dobrodruhov a cestujú takzvane na vlastnú päsť. Práve tí nechcú vyhadzovať peniaze za letenky, naopak chcú na letenkách ušetriť (utrácať môžu až v danej destinácii). Ak však nechytia takzvanú last minute letenku čiže akčné letenku, cesta do vysnívanej destinácie ich môže vyjsť naozaj draho. Ponúka sa teda otázka, ako výhodne kúpiť letenku.

Mnohí ľudia sa nechávajú napáliť a kupujú si letenku za korunu, lenže tá sa im môže predražiť. V rámci tejto letenky sa väčšinou musia priplácať za batožinu, odbavenie aj občerstvenie a razom sme na niekoľkých tisícoch korunách. Preto ak chcete kúpiť výhodne letenku, držte sa nižšie spomínaných tipov. Nevyhodíte tak peniaze oknom.

Flexibilita je váš priateľ

Nevymezujte si určitý dátum v kalendári, buďte flexibilný. Keď sa atraktívne letenky Naman, prečo ju hneď nekúpiť a prípadné voľno si nezariadiť podľa nej? Tak to robia mnohí ľudia, ktorí nechcú za letenky zbytočne utrácať. Odborníci i skúsení cestovatelia navyše odporúčajú zháňať letenku aj s niekoľkomesačným predstihom.

Choďte mimo sezóny

Ak nechcete za letenky míňať desaťtisíce, choďte mimo sezóny. Na sezóne chcú letecké spoločnosti zarobiť, a tak letenky dávajú naozaj z premrštenú sumu. Najlacnejšie letenky navyše bývajú v týždni, nechcite teda odletieť na predĺžený víkend. Ideálny deň letu je streda alebo utorok, počas týchto dní sú letenky veľmi atraktívne.

Leťte odinakiaľ, nie z Česka

Čo treba letieť z Viedne alebo z Bratislavy? To sú totiž miesta, odkiaľ poletíte naozaj za babku. Z českých letísk sa neoplatí letieť, sú o niečo drahšie hlavne do drahých destinácií, ako je Rím alebo Barcelona či Londýn. Samozrejme ak máte Viedeň aj Bratislavu ďaleko, ak by sa vám odlet od susedov výrazne predražil, leťte radšej z Prahy.