Financie

Ako bezpečne platiť na internete?

Platenie kartou online sa stáva každodennou záležitosťou. S tým súvisí aj znížená miera opatrnosti. Hoci sú bezpečnostné systémy, ktoré e-shopy používajú pri platbách, čoraz sofistikovanejšie, niekedy sa vyskytujú nástrahy, ktoré nás môžu stáť peniaze. Aby ste minimalizovali riziko a mohli nakupovať z pohodlia domova bez obáv, stačí dodržiavať niekoľko pravidiel.

Nastavenie bezpečného limitu

V prvom rade si na karte nastavte limit pre online platby. Mala by vám stačiť na pohodlné pokrytie počas bežných dní a vždy ju môžete dočasne zvýšiť pre prípad núdze. Väčšina bánk ponúka túto službu priamo prostredníctvom internetového bankovníctva. Ak chcete mať úplnú istotu, môžete vždy po vykonaní platby vypnúť možnosť online platby v internetovom bankovníctve.

Nakupujte len od dôveryhodných obchodníkov. Ak e-shop nepoznáte, prečítajte si recenzie zákazníkov, overte si, či webová stránka funguje na protokole HTTPS, a skontrolujte, či sú jasné zmluvné podmienky a reklamačný poriadok. Niektoré rizikové e-shopy nájdete na webovej stránke Českej obchodnej inšpekcie.

Skontrolujte platobnú bránu

Platobná brána by mala byť spustená cez 3D secure. Toto zabezpečenie poskytuje v súčasnosti pravdepodobne najvyššiu možnú ochranu. Funguje tak, že banka poskytne vaše platobné údaje priamo banke obchodníka a na váš mobilný telefón pošle textovú správu s kódom, ktorý musíte zadať do formulára, aby ste mohli vykonať platbu. Týmto spôsobom neposkytnete číslo svojej karty žiadnej tretej strane, dokonca ani obchodníkovi.

Mnohé internetové obchody ponúkajú možnosť zapamätať si platobné údaje pri platbe, čo má uľahčiť budúce nákupy. Ak však chcete nakupovať bezpečne, nikdy by ste tieto údaje nemali ukladať. Už niekoľkokrát sa stalo, že hackeri narušili bezpečnostné systémy aj veľkých a dobre zavedených e-shopov a ukradli citlivé údaje. V neposlednom rade musíte mať v mobile alebo počítači nainštalovaný spoľahlivý antivírusový program.