Podnikanie

Aké faktory stoja za úspechom Jeffa Bezosa?

Byť úspešný a bohatý ako najúspešnejší a najbohatší človek na svete. To je želanie mnohých mužov. A hoci je v súčasnosti na vrchole rebríčka úspešnosti iný muž ako Jeff Bezos, neznamená to, že ľudia nechcú byť na úrovni bývalého najbohatšieho muža planéty. Koniec koncov, jeho majetok, ako aj veľká spoločnosť, ktorú vybudoval od nuly, mu už nikto nezoberie. Dokonca sa nechal počuť, že za jeho úspechom stojí niekoľko faktorov. Aké sú niektoré z nich?

Len v najlepšej spoločnosti.

Otázkou je, aké faktory skutočne stoja za úspechom tohto muža? Ako už bolo spomenuté, existuje ich niekoľko. V prvom rade stojí za zmienku, že sa obklopuje len tými najlepšími. Jeff Bezos je známy tým, že do svojej spoločnosti najíma len tých najlepších, takže trávi čas len s tými, s ktorými môže lietať vysoko.

Bezos verí, že od každého zamestnanca, ktorého prijme, očakáva, že zvýši latku pre ostatných potenciálnych zamestnancov. Dokonca až do takej miery, že sa v spoločnosti neustále rozširujú a zdokonaľujú talenty.

Učí sa z chýb

Bolo by chybou predpokladať, že najúspešnejší a najbohatší ľudia na svete nerobia chyby. Naopak – robia ich, dokonca sa z nich tešia a chvália ich alebo im pripisujú väčšiu váhu ako všetkému ostatnému, čo v živote urobili. Zo svojich chýb majú radosť najmä preto, že sa z nich dokázali poučiť a vďaka tomu dosiahli to, čo majú dnes.

Ak by sme mali spomenúť jednu z chýb, ktorá pomyselne visí nad samotným Jeffom Bezosom, spomenuli by sme aukciu produktov, keď sa snažil konkurovať eBay. Na základe toho však vymyslel niečo lepšie. Vytvoril dokonalú platformu pre predajcov a teraz sa Amazon používa nielen na predaj, ale aj na skladovanie alebo odosielanie vlastných výrobkov.

Stačí myslieť vo veľkom

To, čo odlišuje veľkých a úspešných ľudí od ostatných, je ich myslenie. Úspešní ľudia myslia vo veľkom a len vo veľkom, vždy a za každých okolností. Keby Jeff Bezos nemyslel vo veľkom, zostal by pri predaji kníh.