Financie

Aj svoj bicykel môžete ochrániť poistkou. Akú?

Keďže počasie stále praje, cyklisti si užívajú posledných chvíľ, kým do Českej republiky nezavítají mrazíky alebo pochmúrne, chladné počasie. So zvyšujúcim záujem o cyklistiku však rastie aj počet krádeží bicyklov, mnohokrát sa jedná o krádeže veľmi drahých bicyklov, ktoré sa však neskôr nedohľadáme. Ak ste majiteľom drahého kolesá, za ktoré ste minuli niekoľko desiatok tisíc korún, je načase si ho poistiť. Môžu totiž nastať rôzne situácie, nielen krádež bicykla, v ktorých poistku bicykla oceníme. 

Aké situácie môžu nastať? 

Najčastejšie sa stáva, že býva bicykel za niekoľko desiatok tisíc poškodené. Kolo skrátka niekto ťukne alebo odrie pri zrážke. Ďalej je možné, že koleso niekto ukradne. Najčastejšie býva koleso odcudzené vtedy, ak nie je uzamknuté k stojanu, inokedy sa však lupiči snažia a koleso odstráni aj v prípade, že uzamknuté je. Dnes už sú lupiči skrátka vynaliezaví. Stále viac pribúda prípadov, že bicykel niekto ukradne priamo z automobilu. 

Či už sa bojíte akejkoľvek situácie, na každú sa môžete pripraviť, a to poistením svojho bicykla. 

Aká poistka je ideálny? 

Ak svoje kolo skladujete v pivnici alebo v kôlni, teda sa nachádza vo vašej domácnosti, je možné bicykel zahrnúť do klasického poistenie domácnosti. Pri zriaďovaní tejto poistky však dbajte na to, na čo sa v zmluve dohovárate. Nie vždy sú všetky riziká do poistky zahrnutá. Väčšinou sa připojišťuje riziko krádeže, v poistke býva zahrnutá živelná pohroma, akou je napríklad požiar. 

V prípade, že neustále prevážate koleso v automobile, odporúčame vám dohodnúť si poistku, ktorá sa vzťahuje na domácnosť, avšak má väčší poistný rozsah. Poistenie domácnosti s väčším poistným rozsahom sa totiž vzťahuje aj na krádeže z vozidla. 

Či už si nakoniec dohodnete akúkoľvek poistku, bicykel si vždy v nej skontrolujte. Veľakrát je potrebné konkretizovať to, odkiaľ koleso môže byť ukradnuté, preto do zmluvy musíte zahrnúť krádeže z nosiča či trebárs z kufra.