Podnikanie

Aj podnikateľ sa musí učiť

Keď mu ste sa rozhodli založiť svoj vlastný podnik, dali ste si veľký záväzok, ktorý musíte udržať čo najdlhšie nažive. Je preto potrebné ho vybudovať kameň po kameni, musíte dbať na veľké a nezlomnej základy. Tie nespočívajú len v materiálovej forme, spočívajú predovšetkým vo vašej osobnosti a v tých, ktorí u vás budú pracovať a kupovať si daný produkt.

Správne základné kamene vybudujete napríklad dobrými vzťahmi s vašimi zamestnancami. Keď mu budú spokojní oni, budete spokojní aj vy, pretože budú fungovať tak, ako majú, a to bez problémov, ťažkostí alebo sťažovania si. Za dobre odvedenú prácu je dobré nadeliť odmenu, pokojne aj vo forme poukážky do obľúbenej reštaurácie. Potom je tiež dôležité budovať si príjemné vzťahy s obchodnými partnermi. Čoho by ste si ale mali najviac hľadieť a na čo je potrebné naozaj dbať, je učenie sa. Každý sa musí učiť. Aj vy.

1) Naučte sa rozhodovať v pokoji

Ak ste vytočenie a nahnevaní, nerobte unáhlené rozhodnutia. Ako už bolo kedysi povedané: „Nič nesľubujte, ak ste šťastní. Nič nerozhodujte, ak ste nešťastní. „Príslovia, ktoré funguje všade, najviac sa s ním stretnete v biznise.

2) Nebojte sa zlyhať

Zlyhanie patrí k životu. K tomu podnikateľskému patrí o niečo viac, pretože má preveriť, či niečo naozaj chceme. Keď mu nás jedno zlyhanie zmetie k zemi a netúžime vstať, načo vlastniť podnik, načo vlastne žiť tento život.

3) Naučte sa žiť so strachom

Strach tu bol, je a bude. Nezmizne, len sa s ním naučíte žiť. Vždy bude ťažké stáť si za svojimi rozhodnutiami, ak im veríte len vy a tisíc ľudí nie. Vždy je ťažké sa opäť postaviť na nohy. Tiež ste sa báli postaviť sa na vlastné nohy a založiť si podnik. Ovšem zakaždým sa vám nejako podarilo zvíťaziť. A vďaka tejto výhre ste sa dostali tam, kde ste teraz – na vrchol. Tam už spočíva strach len v tom, či nemôžete spadnúť. Isteže môžete, ale nedovoľte to.