Financie

Aj deti môžete naučiť hospodáriť s peniazmi. Prezradíme, ako na to

Máte pocit, že vaše deti nevie, akú cenu majú peniaze? Majú pocit, že peniaze padajú z neba alebo že je dokonca doma tlačíte v špajze? Je potrebné naučiť deti zavčasu takzvanej finančnej gramotnosti. Len tak si deti budú včas uvedomovať, akú cenu majú peniaze, nebudú z nich rozmaznané deti, ktoré neskôr nebudú chcieť chodiť do práce, pretože si budú myslieť, že im všetko uhradíte. Ak máte doma deti, čo je naučiť zodpovednosti práve teraz? Naučte ich hospodáriť s peniazmi s pomocou niekoľkých overených tipov. 

Mnohí rodičia si neustále dokola sťažujú, že deti utráca. Lenže to, ako sa deti správajú k peniazom, je odraz toho, čo je rodičia naučili. Ak im už v detstve nevštěpovali do hlavy to, že peniaze sa pracne zarábajú, ak je neučili hospodáriť s peniazmi, nemôžete ako rodičia očakávať, že si budú peniaze dávať stranou. 

V súčasnej dobe rodičia nevedia sami dobre hospodáriť s peniazmi, ich zvyky či skôr zlozvyky potom odkoukávají práve deti. Sadnite si preto s nimi na chvíľku a naučte ich s pomocou trikov a tipov, ako s peniazmi hospodáriť. 

Naučte deti robiť kompromisy 

Dať dieťaťu vreckové je skvelé, ak však dieťa príde s tým, že chce vreckové zvýšiť, vykoumejte spoločne kompromis. Nechajte si najskôr popísať dôvody, prečo dieťa túži po vyššom vreckovom, prípadne nájdite kompromis. Dieťa opäť poučte o tom, že nemôže mať všetko, čo si praje, ale že si môže niekoľko vysnívaných vecí kúpiť, ak bude s vreckovým hospodáriť dobre a bude si stranou niečo odkladať. 

Dieťa informujte o sporenie 

Aj keď sa to zdá byť hlúpe, informovať dieťa už v skorom veku o sporenie, nie je to tak hlúpe, ako sa na prvý pohľad zdá. Informujte deti o tom, že je dobré šetriť, že veľakrát úspory môžu zachrániť krk. Navyše vďaka sporenia je možné si kúpiť vysnívanú hračku, ktorú rodičia odmietajú kúpiť. Dieťa si navyše bude treba hračky vážiť ďaleko viac, ak si na ňu bude musieť našetriť.