Financie

Nárok na materskú nemá každý. Aké sú pravidlá?

Materské, ľudovo nazývané materský príspevok, a rodičovský príspevok sú dve úplne odlišné veci. Zatiaľ čo materský príspevok má nahradiť mzdu počas materskej dovolenky, rodičovský príspevok vypláca štát bez ohľadu na predchádzajúce zamestnanie alebo výšku mzdy. Na čo máte ako rodič nárok?

Rozhodujúca je účasť na nemocenskom poistení

Materskú dávku vypláca štát na základe nemocenského poistenia. Môže sa poberať od začiatku materskej dovolenky, t. j. najskôr osem týždňov pred termínom pôrodu. Nárok naň však máte len vtedy, ak ste počas dvoch rokov pred nástupom na materskú dovolenku platili nemocenské poistenie aspoň 270 kalendárnych dní. Štát vypláca materskú dávku maximálne 28 týždňov alebo 37 týždňov v prípade dvojčiat alebo viacčiat.

Zamestnanci to zvyčajne riešiť nemusia, ale situácia je zložitejšia pre podnikateľov a ľudí pracujúcich na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti s nižším zárobkom. Presná výška dávky závisí od vášho celkového hrubého príjmu za 12 mesiacov pred nástupom na materskú dovolenku alebo od celkového príjmu z posledného zamestnania, ktoré trvalo menej ako rok.

Každý dostáva rodičovský príspevok

Na druhej strane, nárok na rodičovský príspevok má každý, avšak len za podmienky trvalého pobytu rodiča a dieťaťa v Českej republike. V roku 2022 je jeho celková výška 300 000 Kč (450 000 Kč v prípade viacerých detí) a môžete ho čerpať do štyroch rokov veku dieťaťa. Táto dávka je zvyčajne spojená s výplatou materského príspevku.

Ak rodič poberal materské, maximálna mesačná výška rodičovského príspevku bude rovnaká alebo nižšia. Výšku, a teda aj rýchlosť čerpania, je možné meniť každé tri mesiace. Vo všeobecnosti možno rodičovský príspevok poberať najskôr 7 mesiacov, pričom maximálna mesačná dávka je 47 000 EUR na jedno dieťa a 71 550 EUR na viac detí. Pre porovnanie, ak ste poberali rodičovský príspevok 4 roky, mesačná dávka je 6 977 Kč.