Financie

Kedy si ľudia najviac sporia?

Česi teraz moc na šetrenie nedajú. Väčšina domácností nemá ani žiadnu finančnú rezervu, čo je zle, pretože taká finančná rezerva je skutočne potrebné. Finančná rezerva by nám mohla pomôcť v situácii, kedy sa nám niečo rozbije – nemusíme tak siahať do nášho rodinného rozpočtu. Lenže celá rada domácností si naozaj nesporia, teda je taká prípadná oprava naozaj zaskočí a mnohokrát dovedú až k tomu, že si budú musieť požičať. Otázkou teda je – čo ľudí donúti si sporiť? Kedy ľudia vlastne zažínají sporiť?

Keď už si ľudia sporia, tak naozaj iba na to, po čom túži, teda napríklad na technológie alebo na nové vybavenie domácnosti. Dneska sa už moc na budúcnosť nemyslí – všetci žijú heslom, ktoré tvrdia, že sa má žiť prítomnosťou, nie budúcnosťou. Lenže málokto si uvedomuje, že to, čo urobíme teraz, výrazne ovplyvní našu budúcnosť, a to platí aj u sporenia. Myslime na svoju starobu, pretože výška dôchodku nebude tak veľká, ako si možno myslíme.

Kedy začíname sporiť?

Najmúdrejší sú ľudia, ktorí žijú so svojimi rodičmi. Aktuálne sa totiž dokázalo, že ak vidíme starnúť svojich rodičov, začneme si na penziu sporiť. Toto sporenie si do dôchodkového fondu nie je vôbec zlá vec. Je to istá investícia do budúcnosti. Peniaze sa vám počas rokov budú zvýhodňovať, čo je skvelé. Nakoniec v takom dôchodkovom fonde nájdeme oveľa viac, než koľko sme do neho pôvodne vložili.

Podľa aktuálnych prieskumov sporia na starobu zhruba polovica Čechov. A z prieskumov tiež vyplýva, že za to môže hlavne spolužitie s rodičmi. S rodičmi totiž naozaj žije väčšina z nás.

Akí ľudia sú najmenej spokojní?

Z prieskumov tiež vyplýva, že najviac nešťastní sú ľudia, ktorým je od 45 do 54 rokov. Títo ľudia nie sú spokojní so svojím životom práve z dôvodu takého, že majú málo peňazí – málo nasporených peňazí alebo im ich úspory nestačí (mnohí ľudia to však priraďujú ku kríze stredného veku).